UWAGA! Ta strona Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia używa cookies i podobnych technologii.

Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zrozumiałem
Kaplica św. Stanisława Kostki

Czy wiesz że salka katechetyczna była kiedyś kaplicą? Zapraszamy do zapoznania się z historią tego miejsca.

 Salka katechetyczna w Golinie wybudowana została na początku XX wieku. Ówczesnym proboszczem naszej parafii był ks. Szczepan Toboła. Było to miejsce, w którym uczono religii. Ponadto salka katechetyczna spełnia zadanie wiejskiego domu kultury, w którym odbywały się różne wydarzenia, szkolenia, czy występy. W golińskiej salce w 1928 roku miała miejsce np. wystawa snutek golińskich

 

W latach 50. XX wieku, kiedy lekcje religii zostały w pełni wycofane ze szkół, w salce katechetycznej prowadzona była katecheza. Ponadto, ówczesna władza walcząca z Kościołem chciała przejąć wszelkie majątki kościelne. Wyjątkiem były miejsca kultu bożego. Aby salka katechetyczna pozostała w majątku parafii, ustanowiono tam kaplicę. Kaplica ta była pw. św. Stanisława Kostki. Raz w miesiącu była tam odprawiana Msza św. 

Lekcje religii na salce katechetycznej odbywały się do 1993 roku. Po zmianie ustrojowej lekcje religii wróciły do szkół, a budynek salki stał pusty. Dzięki temu w miejscu dawnych sal lekcyjnych swoją siedzibę znalazło Koło Gospodyń Wiejskich, Zespół Folklorystyczny Goliniacy oraz Stowarzyszenie "Nasza Wspólnota". Swoje spotkania miały tam organizacje katolickie takie jak Biała Armia, czy Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

W latach 90. XX wieku na nowo wytynkowano salkę. W 2009 roku lokalna młodzież podjęła się zadania przekształcenia głównej sali na klub młodzieżowy. Nakładem własnej pracy (z niewielką pomocą dorosłych) młodzież wymieniła popękane szyby w oknach, odmalowała ściany, drzwi, odświeżyła lamperię, wymieniła podłogę na korytarzu oraz rynny. Wiosną 2011 roku Stowarzyszenie "Nasza Wspólnota" pozyskało dofinansowanie na remont dachu salki

Niestety w 2013 roku miał miejsce pożar głównej sali na salce katechetycznej. Po pożarze wymieniono okna, odmalowano pomieszczenia, wymieniono podłogę oraz instalację elektryczną, a na głównej sali zamontowano kominek.

Dzisiaj, dawna salka katechetyczna pełni funkcję centrum kultury w Golinie. Swoje siedziby mają tutaj golińskie stowarzyszenia. Mogą odbywać się tutaj różnego typu szkolenia, spotkania czy też imprezy okolicznościowe (np. komunie, lecia, 18nastki, przyjęcia). 

LITANIA DO MATKI BOŻEJ

SPOWIEDŹ

Codziennie w godzinach:
7:00-7:30 i 17:30-18:00

W niedziele i święta:
pół godziny przed każdą Mszą św.